Зерна духовності

Зерна духовності

Сьогодні – Благовіщення

«Бог благословляє землю»

7 квітня православні українці відзначають одне з 12 основних свят церковного календаря – Благовіщення Пресвятої Богородиці. Які головні звичаї, традиції та повір’я існують цього дня, розповіла викладач культурології Малинського лісотехнічного коледжу Інна Музика.

    Діву Марію батьки посвятили Богу і у трирічному віці відвели до храму й залишили її там на виховання. До свого повноліття (до 15 років) Марія жила у храмі, навчаючись рукоділля, грамоти, читаючи Святі книжки. Настав день, коли вона за звичаєм мала залишити храм. Священики храму вибирали для своїх вихованок обручників, які надалі опікувалися ними. Марії обрали Йосифа — столяра, жителя Назарету, людину, відому своїм благочестям і порядністю. Марія покинула храм і жила в домі Йосифа, зберігаючи невинність і займаючись домашнім господарством.

Легенди розповідають, що якось Йосиф вирушив на будівельні роботи до іншого міста. Одного весняного дня пішла Марія до колодязя по воду й почула голос: «Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою!» Вона дуже злякалася, бо навколо нікого не було. Прийшовши додому, вона поробила усі справи й сіла прясти, і тут їй з’явився ангел.

Розповідь про цю подію міститься тільки в одному Євангелії від Луки (1:26–38):

«Шостого ж місяця був посланий від Бога ангел Гавриїл у галілейське місто, яке називається Назарет, до Діви, зарученої з мужем на ім’я Йосиф, з дому Давидового; ім’я ж Діви — Марія. Ангел, увійшовши до Неї, сказав: радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах. Вона ж, побачивши його, стривожилася від слів його і міркувала, що б то значило це привітання. І сказав Їй ангел: не бійся, Маріє! Бо Ти знайшла благодать у Бога. І ось зачнеш в утробі й народиш Сина, і наречеш ім’я Йому Ісус. Він буде Великий і Сином Всевишнього наречеться, і дасть Йому Господь Бог престіл Давида, отця Його. І царюватиме у домі Якова повік, і царству Його не буде кінця. Марія ж сказала ангелу: як же станеться це, коли Я мужа не знаю? Ангел сказав Їй у відповідь: Дух Святий зійде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе. Тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим. Ось і Єлисавета, родичка Твоя, і вона зачала сина в старості своїй, і це вже шостий місяць їй, хоча називають її неплідною, бо не буває безсилим у Бога ніяке слово. Тоді Марія сказала: Я — раба Господня. Нехай буде Мені за словом Твоїм. І відійшов від Неї ангел».

На Русі свято Благовіщення стали відзначати з Х століття разом із приходом християнства.

На Благовіщення на Русі у давні часи в церквах під час всенощної справляли особливий обряд «чин хлібозаломлення». Під час цього обряду благословляли хліби, пшеницю, вино та єлей. «Подячні» хліби та вино роздавали всім, хто був присутній у храмі під час всенощної. Невеличкі хлібці роздавали цілими, а великий хліб нарізали «округами», тобто великими окрайцями. Вино давали пити з великого кухля усім по черзі, а багатим городянам — невеликими келихами.

Існував на Благовіщення і звичай годування жебраків та убогих за кошт церковних громад.

Ідея свята Благовіщення – це надія на спасіння людського роду. Ангел Гавриїл приніс звістку, що незабаром на землю прийде Спаситель. Народить Його нікому не відома галілейська жінка Марія. Саме через неї відбудеться таїнство народження і пришестя Бога на землю: не війною, галасом чи страхом, а Божим Дитятком, яке принесе у світ Мир, Любов, Злагоду і Спасіння усім, хто дослухається до Нього. Ця Дитина зробить усе зло на землі безсилим. Тому і святкуємо ми на Благовіщення народження надії на наше спасіння. Тому і є стільки добра і світла у цьому величному святі.

Воно засноване у пам’ять про сповіщення архангелом Гавриїлом Діві Марії про майбутнє народження Ісус а. У цей день звичайно виконують традиційний обряд – випускають на волю птахів, які символізують Святий Дух.

Благовіщення було важливою віхою землеробського календаря українців. Це перше весняне свято землі, коли «Бог благословляє землю» й усе пробуджується до життя. Це таке велике свято, в день якого не можна будь що робити. Навіть вважається, що і птиця не в’є свого гнізда цього дня. До Благовіщення не можна було працювати на землі, але наші люди чомусь часто ці правила порушують, очевидно через потепління клімату й висушування землі… Раніше існувало повір’я, що в цей день «відкривалася земля», і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни. Вважалося, що в цей день Бог благословляє рослини, і все, що починає рости.

Головні повір’я, пов’язані з Благовіщенням:

Щука-риба, зловлена і зварена на Благовіщення, має чародійну силу.

До схід сонця сіють розсаду, «щоб капуста рано поспіла і головатою була».

Не можна торкатися рукою до бурякового насіння, бо з нього виросте редька.

Основні прикмети цього дня:

        До Благовіщення зими не кляни (бо може ще повернутися).

Якщо перед сходом сонця на Благовіщення ясно і тихо, то буде добрий врожай на збіжжя.

Якщо на Благовіщення лежить сніг, то літо буде неврожайним.

Якщо на Благовіщення мороз, то буде багато огірків.

Якщо на Благовіщення вітер, туман, іній, рік буде врожайним, а якщо гроза – можна чекати теплого літа і доброго врожаю горіхів.

Яка погода на Благовіщення – така буде і на Великдень.

 

Лісовський Б.В. і Музика І.А., викладачі коледжу