У світі все починається з малого, з краплини дощик, з пилиночки зоря, із насінини проростає пагін, а із ідеї народжуються цілі історичні моменти і події.
Інколи, навіть найбільш, здається на перший погляд, нездійсненна мрія може втілитись в життя. Колись ще в далекому 1819 році в родині штабс-капітана в Овручі, Волинської губернії, народився маленький хлопчик, який перевернув всі теорії лісорозведення і ввійшов в історію завдяки не лише своєму розуму, наполегливій праці, але й як людина, яка здійснила неможливе, змогла виростити ліс в тій місцевості, де, здавалось, рости взагалі нічого не може. Тільки уявіть собі, ліс в степу, посаджений В. Є. фон Граффом, живе і досі, радуючи прохолодою в літню спеку всіх відвідувачів.
Після завершення заходів присвячених 200-річчю з дня народження фундатора степового лісорозведення, хочеться згадати як же все починалось. Адже зазвичай всі бачать гарну картинку чи вдало організований захід, але більшість з людей не знає, яка за цим стоїть титанічна праця, праця не однієї особи, а цілого колективу людей, які інколи часто лишаються в тіні.
Ідея дослідити життєвий шлях відомого лісівника виникла зовсім не випадково, адже це особистість, з великої літери, відомий наш земляк і сьогодні, як ніколи нам необхідно згадувати нашу історію і визначних осіб, які зробили значний внесок не лише в розвиток нашої країни, але й увіковічнили її ім’я в різних галузях науки.
Близько року тому, на одному із засідань адміністративної ради Ігор Дмитрович Іванюк запропонував провести дослідження і пошукову роботу з метою виявлення обставин життя В. Є. фон Граффа, які пов’язують його саме з Житомирською областю, керівнику краєзнавчого музею Лосю Олександру Віталійовичу. Історик за дипломом і пошуковець за покликанням, який до цієї роботи залучив не лише студентів, а й викладачів, які по крупинкам почали вивчати різні інформаційні джерела, де можна було б відшукати хоч якісь згадки про далекий 1819 рік. Як виявилось, в інтернеті та підручниках не так багато інформації, тому неодноразово звертались до архівних документів в м. Житомирі, а також в м. Києві, щоб мати змогу підготувати цікаві і змістовні доповіді на науково-практичній конференції 15 листопада 2019 року.
Сама ідея проведення заходів вшанування пам’яті з дня народження В.Є.фон Граффа виникла саме в стінах Малинського лісотехнічного коледжу і була підхоплена всім колективом коледжу, спробував кожен з пошукової групи зробити свій внесок в розвиток даної ідеї. Чого лише вартувало виготовити макет меморіальної дошки, яку було відкрито на фасаді історичної будівлі ХІХ століття дворянського зібрання м. Овруч, де на даний момент розміщено ЗЗСО І-ІІІ ступенів №3, розроблений
Вербицькою Тетяною Євгенівною та Ковальчук Ларисою Олександрівною. Небагатьом відомо, що макетів існувало близько 5 варіантів, але схвалення отримано було однозначно одного, найбільш, напевне, яскравого і інформаційного, хоча на даний момент, дивлячись на цю меморіальну дошку і не уявляєш, що могла вона мати інший вигляд. Велику титанічну працю було пророблено пошуковою групою у складі Пернарівської Таміли Анатоліївни та Ганжалюк Таїси Сергіївни, які не лише знайшли безцінний матеріал з архівних довідок, але й змогли разом з Лосем Олександром Віталійовичем створити неповторні макети і завдяки цьому було відкриття музейної експозиції в приміщенні ЗЗСО І-ІІІ ступенів м. Овруч та безпосередньо в коледжі.
Сам проект озеленення скверу був розроблений Карпенко Олександрою Андріївною, версій якого існувало декілька, але викладач змогла професійно та творчо підійти до даного питання і підібрати найбільш вдалий асортимент рослин і створити неперевершений проект скверу, який ми бачимо вже сьогодні. Сьогодні здається зовсім буденним, адже всі саджанці, які були надані з розсадника Малинського коледжу, закладені в Граффському сквері прижились, але ж це неможливо було без праці багатьох працівників і студентського колективу, які вирощували і укорінювали їх протягом декількох місяців на практиках. Тому, напевне невипадково, честь відкрити меморіальну дошку було надано студенту МЛТК Радкевичу Олексію і зачитати звернення від студентства коледжу Кобилинській Тетяні, адже внесок в пошукову роботу студентів коледжу теж значний.
Ще одним подарунком для овручан став відеофільм, присвячений 200-річчю з дня народження В.Є.фон Граффа, який був презентований на Всеукраїнській науково-практичній конференції в м. Овруч і створений повністю силами викладацько-студентського колективу студії «Міx», у складі Плашенка Олександра Михайловича та Коломійця Юрія.
Напевне, знову повторюсь, але кожна смілива ідея може бути втілена в життя, лише за умови титанічної праці не однієї особи, а залежить від багатьох людей та факторів. Нам є над чим ще працювати і проводити пошукові та дослідницькі роботи, але не забуваймо, в гарному годиннику працює не одна стрілочка, яку ми бачимо ззовні на циферблаті, а цілий механізм всередині, нікому інколи не помітний, але від якого залежить рух всього годинника. Пам’ятаймо ім’я відомого лісівника корпусу лісничих, фундатора степового лісорозведення В.Є. фон Граффа і не забуваймо, що праця кожного є вагомою і лишається в історії всесвіту.
В.В.Сахнюк