22 травня – День святого Миколи Чудотворця. Літнього Миколи

 

 

    «Якщо на Миколу йде дощ, буде гарний урожай»

      22 травня відзначається як день перенесення мощей святого Миколая Чудотворця, в народі ж кажуть – «літнього» Миколи.

      Вперше це свято було встановлено папою Урбаном ІІ в ХІ столітті. До українського церковного календаря день Миколая у травні увів митрополит Єфрем при кінці ХІ століття, тож в Україні цей день святкувався. Які особливості цього свята, звичаї й традиції, що нині побутують цього дня в українців – наша розмова з викладачем культурології Малинського лісоколеджу Інною Музикою.

ЛІТНЬОГО МИКОЛИ ЧУДОТВОРЦЯ: ТРАДИЦІЇ СВЯТА

     Чому саме 22 травня? У цей день мощі Святого Миколая перенесли з Лікії до міста Бар, в Італії. В італійському місті Микола Чудотворець є таким же шанованим святим, як в Україні.

       У нас ще свято кличуть також: «Весняний Микола», «Літній Микола», «Теплий Микола», «Ярий Микола». Вважається, що в цей день ніколи не буває холодно, як взимку на Миколи ніколи не буває тепло.

        Для тих, хто працює в полі — це важлива дата, бо починається сезон. Виводили вперше в поле пасти коней саме 22 травня. Також, традиційно, на Миколи Чудотворця починали сіяти гречку та стригти овець.

     Для українців Миколи Чудотворець завжди був найбільш шанованим та відомим святим. Його вважають захисником для дітей, особливо сиріт.

      Також, надзвичайно шанують святого моряки, адже також Миколу Чудотворця часто називають захисником моряків та рибалок, усіх, хто знаходиться у відкритих водах. Під час негоди, шторму чи інших негараздів — моряки моляться саме Святому Миколаю.

     —  А що не можна робити на Миколая Чудотворця?

     — Раніше люди більш дотримувались заборон, бо були більш набожними. Нині ж, вважається, що не можна стригтися на Миколая Чудотворця. Також у цей день було забороно брати до рук ножиці. А ще на Миколая не можна відмовляти нікому, хто попросить вас про допомогу, інакше за відмову допомогти нужденним 7 років родина терпітиме злидні і лиха. До дня Святого Миколая не можна тримати борг, інакше не буде фінансового успіху весь рік. Краще роздати борги до свята.

       — А які ж прикмети існували в день Миколи Чудотворця?

      — Їх також є багато, але найголовнішими з-поміж них є:

  • Якщо на Миколу йде дощ, буде гарний урожай.
  • Ранкова роса на Миколая вважається цілющою, нею намагаються вмитися для краси і здоров’я, походити по траві босоніж.
  • З давніх-давен вважається, що Святий Миколай протегує закоханим, тому молодята і ті, хто збирався грати весілля, просили захисту і допомоги у святого.
  • У свято літнього Миколи всі намагалися одягнутися в новий святковий одяг, щоб вшанувати Миколи Угодника. Вони знали, що цей святий більше всіх наближений до Господа і може виконувати прохання людей.
  • На цей релігійне свято можна працювати: по дому, по господарству, в саду і на городі. Тому господині в цей день намагалися навести і порядок в будинку, бо святий не любить безладу.

Бесіду записав викладач коледжу

Богдан ЛІСОВСЬКИЙ.