Практичний психолог Малинського фахового коледжу Лук’янчук Ірина Володимирівна
Пиятика — страшна проблема українського суспільства, майбутні прогнози якої безнадійні. Чому склалася така ситуація в країні? Причини, через які дитина стала випивати, можуть бути різними. Найчастіше поштовхом до пляшки може стати сім’я або суспільство, в якому підліток розвивається і росте.
Щоб попередити вживання алкоголю серед підлітків було проведено виховний захід для студентів I-II курсів Малинського фахового коледжу на тему: «Негативний вплив алкоголю. Підлітковий алкоголізм». В основу проведення заходу увійшла презентація про вплив алкоголю на організм дитини, наслідки які можуть бути при вживанні будь-якого виду алкоголю. В результаті проведення інформаційно-корекційного заходу студенти засвоїли основні проблеми підліткового алкоголізму, які зміни відбуваються з психологічним станом та шляхи його подолання.
Небезпека дитячого алкоголізму.
Регулярне вживання горілчаних напоїв і, навіть, пива викликає в юному віці швидке звикання через особливості розвитку в цей період. Коли дитина у підлітковому віці росте і формується, з нею відбувається ряд природних процесів, що посилюють потребу в алкоголі в рази:
- Під час підліткового періоду в організмі кожної людини збільшується кількість рідини в кожній клітині. Швидкість метаболізму підсилюється в рази і прискорюється кровообіг.
- Всі речовини, що потрапляють через їжу і напої, дуже швидко розносяться в усі системи організму і в першу чергу до мозку, який активно формується.
- Як осередок психічного здоров’я, нервові зв’язки і закінчення головного мозку, дуже швидко «розуміють», що алкоголь приносить задоволення і потребують його з кожним днем все більше.
Таким чином, ще не зовсім сформована психіка дитини не здатна опиратися, і дуже скоро розвивається підлітковий алкоголізм.
З фізіологічної точки зору також спостерігається затримка розвитку. Справа в тому, що етилові сполуки спирту, особливо ті, що містяться в пиві, дуже сильно приєднують до себе поживні речовини. Таким чином, вся користь від вживаної їжі виводиться з організму через сечову систему. До того ж, порушується робота травного тракту і, особливо, печінки. Для підліткового періоду це катастрофа, яка в майбутньому обернеться серйозними проблемами зі здоров’ям. Серед негативних наслідків спостерігається:
- порушення порядку і темпів розвитку людини;
- зниження інтелекту, пам’яті;
- передчасний початок статевого життя (як наслідок — статеві хвороби і рання вагітність);
- асоціальний спосіб життя.
Етично-моральні цінності такої дитини також зазнають певних змін не на краще. Постійна потреба напиватися за відсутності джерела доходу штовхає юну особистість на компроміси з совістю. Дитячий алкоголізм зароджує схильність до крадіжок і брехні. В цей період дитина, ховаючись, починає «чистити» кишені батьків. А потім — оточуючих.
Шкідливі наслідки вживання алкоголю
Фізичні:
- Симптоми похмілля.
- Головний біль.
- Нудота.
- Понос.
- Отруєння.
- Негативний вплив не репродуктивну функцію (у дівчат – порушення менструального циклу).
- Зміни функцій печінкових клітин.
- Порушення вуглеводного обміну.
- Негативний вплив не серцево-судинну систему.
Психологічні:
- Тимчасове притуплення пізнавальних здібностей.
- Короткочасна або тривала втрата пам’яті.
- Нещасні випадки, що призводять до травм.
- Негативний вплив на центральну нервову систему.
- Зміни настрою.
- Неадекватна поведінка.
- Імпульсивна поведінка.
- Апатія, депресія, розв’язність, цинічність, емоційна холодність, брутальність, агресивність.
- Зниження рівня успішності в школі, прогули, втрата працездатності.
Соціальні:
- Підвищена конфліктність із родичами.
- Асоціальна, а в крайніх випадках і антисоціальна поведінка; сварки, бійки, насильство, порушення громадського порядку, скоєння злочинів.
Регулярне вживання алкоголю, призводить до алкогольного отруєння організму. Алкоголь вживають, щоб зазнати позитивних емоцій, але часто результат буває протилежний.
Бережіть своє здоров’я з юності і не підпадайте під шкідливий вплив оточуючих!
Автор: Ірина Лук’янчук