Створений 2015 року колективом Малинського лісотехнічного коледжу на чолі з директором Іванюком І.Д., підпорядкований Малинському лісотехнічному коледжу.
Керівник музейного комплексу – Олександр Віталійович Лось.
Історико-краєзнавчий меморіальний комплекс має п’ять складових частин:
Значний внесок у створення музейного комплексу зробили: колектив Малинського лісотехнічного коледжу, Чернігівського об’єднання «Пласт-Арт», Українське географічне товариство, виробничо-творче об’єднання «Купола» на чолі з Сергієм Петровичем Соколовим. Автором архітектурно-художньої концепції музею Миклухо-Маклая є заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов. Ідею вдалося втілити за фінансової підтримки Надії Петрівни і Олександра Івановича Міклухо-Маклай.
Експозиції музею представлені в трьох залах і розповідають про життя, навчання, подорожі та наукову діяльність Миколи Миколайовича Миклухо-Маклая.
Серед експонатів: археологічні знахідки, автентичні копії скіфських прикрас, елементи побуту Київської Русі, зброя, монети, ордени і медалі та ін..
Музеєм були проведені:
Основний вид діяльності музейного комплексу – збереження для майбутніх поколінь пам’яток культури та побуту поліщуків, вивчення історії родини Миклух на території Малинщини; залучення студентів до поглибленого вивчення багатої природи Поліського краю; зацікавити відвідувачів навчального закладу і музею коледжу щодо вибору майбутньої професії; виховання студентів у дусі національних традицій України; формування у відвідувачів і студентів почуття патріотизму та екологічної культури, розвивати інтерес до пошукової діяльності.
Історико-краєзнавчий меморіальний музейний комплекс Малинського лісотехнічного коледжу постійно оновлюється та поповнюється новими експонатами.
Історико-краєзнавчий музей у наш час є не тільки засобом задоволення інтересів певної групи людей, інтелектуальної еліти, він є центром пошукової роботи студентів, невичерпного джерела формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу.
Проводячи екскурсії в музеї сконцентровуємо увагу студентів на тому, що розбудова суверенної, демократичної, правової держави потребує розвитку в громадян духовності, виховання патріотизму та поваги до історичної спадщини Українського народу, впровадження у суспільну свідомість загальнолюдських моральних цінностей, виховання оптимізму та впевненості кожної людини у своєму майбутньому, формування екологічної культури молодого покоління за яким майбутнє нашої держави.
Результатом роботи в музеї коледжу є визнання внеску особистості студента в колективну творчу справу, виявлення фахової підготовки.
Залучення студентів до оволодіння культурно-історичною спадщиною є невід’ємною часткою навчально-виховного процесу Малинського фахового коледжу.